Estetik Diş Hekimliği - Antalya

Estetik, hayatın her yerinde çevremizi sararken, kendi estetiğimiz için en önemli adım güzel bir gülüşten gelmektedir. Estetik diş hekimliği de ağız ve çene bölgesinde bulunan kötü görüntüleri giderme yöntemidir.

Estetik Diş Hekimliği

Gülüş tasarımıyla her açıdan sağlıklı ve pırıl prıl dişlere kavuşmanız mümkün.

Güzel bir gülüş, için dişlerimizin beyazlığından, dişlerimizin şekline kadar birçok farklı faktör rol oynar. Bu nedenle estetik diş hekimliğinde, titiz bir hazırlık ve planlama evresi gereklidir.

estetik dis hekimliği antalya
estetik dis hekimligi

Laminate Veneer

estetik dis

Metalsiz Porselen (empress) Kuron Köprüler

dis hekimligi

Zirkonyum kron-köprüler

Estetik Diş Tedavilerimiz

Gülüş tasarımı, Diş hekimliğinin ve sanatın birlikte uygulanarak yüze özel ideal gülüşü sağlayabilmektir. Sizin birtakım kişisel istekleriniz ile sağlık ve doğallığı da birleştirerek sağlıklı bir gülüşü planlamaktır.

Hastadan alınan fotoğraf ve modeller üzerinde dişlerin ve diş etlerinin estetik açıdan sorunlu olan bölgeleri tüm yüz bölgesi düşünülerek değerlendirilir. Bu değerlendirmeler sırasında hastaya kendi fotoğrafları ve modelleri üzerinde estetik açıdan sorunlu olan sahaları gösterilir, sorunların nasıl giderilebileceği konusunda bilgi verilir ve hastanın estetik düzenlemesi ile ilgili tedavisinin planlaması yapılır. Hastanın da beklentileri doğrultusunda yüz ve dudak yapısına uygun yeni bir gülüş tasarlanır. Ağzından alınan ölçüler ile laboratuar ortamında oluşturulan modeller kullanılarak hastaya özel bir mock-up hazırlanır. Bu sayede hasta tedavisinin son halini işlemler başlamadan önce görmüş olur.

Gülüş dizaynı burada ihtiyacımız olan öğedir. Kişiye özel uygulamalarla, kişinin yüz estetiğine ve kişiliğine en uygun olan diş ve dişeti şekli seçilir. Gülüş dizaynı estetik diş hekimliğinin vazgeçilmez bir parçasıdır.
Alışılagelmiş protez uygulamalarından farklı olarak dişin tümü küçültülmeden sadece dişin ön yüzünden hafif aşındırmalar yapılması yeterlidir. Uygulama esnasında ilgili dişlerin üzerinden 0.3-0.7 mm. diş dokusu kaldırılır ve ölçü alınır. Hazırlanan yaprak şeklindeki ince porselen tabaka diş üzerine yapıştırılır. Dişlerden çok az doku kaldırılmasından dolayı yapılan en konservatif (koruyucu) protez uygulamasıdır.

LAMİNA VENEER DİŞLER

Porselen lamina nedir?

Lamina’nın Latince anlamı yaprak’tır. Dişlerin ön yüzleri 0.3-0.7 mm aşındırılır ve porselen lamina yapıştırılır. Bu sayede sağlam diş dokusu kaybı en az seviyede olmış olur.

Porselen lamina ne zaman uygulanır?

Beyazlatmanın sonuç vermediği renklenmelerin gerçekleşmesi durumunda, Yapı bozukluğuna sahip dişlerde, Eski dolgu restorasyonları gibi durumlarda porselen lamina kullanılabilir. Tırnak yeme, kalem ısırma gibi durumlarda lamina zarar göreceğinden, bu tip alışkanlıkların olması durumunda veya ileri derecede diş eti çekilmesi mevcut ise mevcut sorunlar çözülmeden lamina uygulanması tavsiye edilmez.

Porselen lamina tedavisinde kaç seans uygulanır?

Genellikle 2-3 seansta tamamlanır. Bu da yaklaşık 1 hafta sürer.

Metalsiz Porselen Kuron Köprüler önceki tekniklerin aksine alt yapıda metal alaşımlarının kullanılmadığı için estetik açıdan son zamanların en çok tercih edilen tedavi şekli olmuştur. Alınan sonuçların güzelliği tercih nedenlerinin başında gelmektedir. Metalsiz Porselen materyalleri ile tek diş restorasyonlarından, köprülere kadar bir çok tedavi uygulanabilmektedir.

FULL PORSELEN DİŞLER (EMPRESS)

Metalsiz Porselen (Empress) Kuron Köprü ön nedir ?

Önceki tekniklerin aksine alt yapıda metal alaşımların kullanılmaması nedeniyle estetik açıdan en çok tercih edilen tedavi şekli haline gelmiştir. Alınan başarılı neticeler tercih nedenlerinin başında gelmektedir. Tek diş restorasyonlarından Metalsiz Porselen materyallerine ve köprülere kadar bir çok tedavide uygulanabilmektedir.

Empress Kaplamalar Hangi Tür Hastalara Yapılabilir?

Empress kaplamalar dayanıklıdır ve uygulamalarda başarılı sonuçlar alınmaktadır , bu nedenle estetik işlemlerinde tercih edilmektedir. Ön dişlerde sorun yaşayan hastalarda, Ön dişlerin yanında kuvvetin az vurgulandığı azı dişlerinde, Yaşa bağlı olan renklenmelerde, Kanal tedavisi uygulanmış dişlerde, Dişlerinin araları açık olan kişilerde de kullanılabilir.

Empress Kaplamaların Her Dişe Uygulanması Mümkün mü?

Empress kaplamalar en çok ön dişlerde tercih edilmektedir. Fakat bir önceki maddelerde belirtilmiş olan diş tedavilerinde de kullanılabilir.

Hastanın Empress Kaplamaya İhtiyacı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Eğer ön dişlerden şikayet var ise ve ön dişlere düzeltme işlemi gerekiyorsa empress kaplamaya müsaitsiniz demektir. Empress kaplama arka dişlerde de kullanılabilir.

Empress Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Işık geçirgenliği son derece iyidir ve renk kontrolleri yapabilme imkanı sağlar. Bu da güzel doğal bir görünüm elde edilmesine imkan tanır. Bu doğal görünüm güzel estetik bir gülüş imkanı sunar. Bir diğer avantajlı tarafı da sağlıklı olmasıdır. Bu tedavi seçeneği aşınmalara karşı son derece dayanıklıdır. Fakat bu özelliklerin muhafaza edilmesi dişlerin bakımının düzgün yapılmasını gerektirmektedir. Gerekli bakım yapılmadığında dişler yıpranabilir. Bu yıpranmalar yaşa bağlı da olabilmektedir. Dudak ve burun arası uzaklık azalabilir. Bu azalmalar empress kuron kaplama ile boyutlandırabilir.

Bonding (Adeziv Sistem); dişlere kesinlikle zarar vermeyen, dişlerdeki ufak sorunların giderilmesi için yapılan bir işlemdir. Bu işlem günümüzde sıkça kullanılan, hem kolay hem de maliyeti düşük uygulamalardandır. Ayrıca çoğu kez minimum düzeyde diş kaybıyla çok kısa sürede işlem gerçekleştirilebilir.
Zirkonyum bir alt yapı malzemesi olarak porselen kronların altında porselene dayanıklılık kazandırmak amacıyla kullanılır. Metal destekli kronların ışığı geçirmemesi ve bazen dişetine yakın kısımlarda koyu bir gölge oluşması estetik diş hekimliği uygulamalarında metal desteksiz porselenleri gündeme getirmiştir.Zirkonyum kronlar, hiç el değmeden bilgisayar teknolojisiyle (CAD-CAM) hazırlamaktadır.

ZİRKONYUM DİŞLER

Zirkonyum bir alt yapı malzemesi olarak porselen kronların altında porselene dayanıklılık kazandırmak amacıyla kullanılır. Metal destekli kronların ışığı geçirmemesi ve bazen dişetine yakın kısımlarda koyu bir gölge oluşması estetik diş hekimliği uygulamalarında metal desteksiz porselenleri gündeme getirmiştir. Zirkonyum kronlar, hiç el değmeden bilgisayar teknolojisiyle (CAD-CAM) hazırlamaktadır.

Zirkonyum dişler nerede kullanılır?

Metal destekli köprü-kaplama olan kişilerde, Dişleri daha önce kesilmiş kişilerde, Kırık dişlerin tedavisi ve düzeltilmesinde, Ayrılmış dişlerin tekrar birleştirilmesinde Rengi solmuş ve yapısı bozulmuş eski dolguların tedavisinde, Çapraşık ve düzensiz dişlerin tedavisinde, Dolgu yapılması mümkün olmayacak kadar, çok doku kaybı olan dişlerde kullanılmaktadır.

Zirkonyum dişlerin avantajları nelerdir?

Diş eti hastalıklarında veya diş eti çekilmelerinde gözlemlenen morluklar zirkonyumda görülmez. Alerjik reaksiyona sebebiyet vermemek ile birlikte doku dostudur. Isı yalıtıcı özellikleri ile dişlerde sıcak ve soğuk algısını engellerler. Hijyenik olması ile mikroorganizmaların tutulması en az seviyededir. Vücut ve ağız dokuları ile tam bir uyum içerisindedir. Işık geçirme özelliği ile doğal dişlere en yakın görünüm elde edilir.

Zirkonyum dişlerin dezavantajları nelerdir?

Metal yapılı malzemelere göre yüksek maliyetlidir. Yan yana 3-4 diş eksiği bulunan köprülerde kullanılması tehlikeli olabilir. Sebebi ise zirkonyum metaller kadar kırılmaya dayanaklıdır; fakat o kadar esnek değildir.

Zirkonyum diş nedir?

Porselen protez dişlerin yapımında kullanılır. Beyaz olduğundan dolayı birçok avantaj sağlar.

Zirkonyum dişleri neden tercih edilebilir?

Zirkonyum, kendi dişlerinizle mükemmel derecede uyumludur. Işık geçirgenliği özelliği sayesinde doğal dişlerin görüntüsü elde edilmiş olur. Tıpkı kendi diş mineniz gibi ışık geçirir ve diğer kaplamalardan farklı olarak doğal bir görünüm sunar.

Zirkonyum dişlerin kendi diş etimle uyumu nasıldır?

Diş etiyle son derecede uyumlu olan zirkonyum dişler, metal içeren protezlerin yarattığı mor renkli görüntüye sebep olmaz. Zirkonyum dişlerde diş eti çekilmesi görülmez. Metal alerjisi olanlarda da güvenle kullanılabilir.

Zirkonyum kaplamaların bakımı nasıl olmalıdır, renk değişikliği olur mu?

Normal günlük bakım uygulanabilir. Renk değişikliği meydana gelmez. Gerçek dişlerde olduğu gibi 6 ayda bir hekiminize kontrol ettirmelisiniz.

Zirkonyum kaplamaların kullanım süresi ne kadardır?

Zirkonyum dişlerde zamana dayalı şekli değişimi olmaz ve uzun yıllar dayanabilir. Sadece ağız yapınızın değişmesi durumunda restorasyon yaptırabilirsiniz.

Zirkonyum uygulaması nasıl yapılır?

Dişlerinizin üst kısmından biraz kesim yapılır ve diş etinizin iyileşmesi beklenir. Özel ölçü aparatları ile ağzınızın gerekli ölçüleri alınır. Ağız ve diş yapınıza uygun olarak yeni zirkonyum dişler, ilgili laboratuvarda hazırlanır ve kendi dişlerinize yapıştırılır.

Kendi dişlerimden ne kadar eksilme olur?

Porselen laminadan daha fazla (yaklaşık 2 mm kadar) diş dokusu kaybı meydana gelecektir.

İşlem esnasında ağrı olur mu?

Lokal anestezi uygulaması ile kesim yapıldığı ve sonrasında geçici kaplama uygulanması nedeniyle sızlama ve acı durumu çok az yaşanır.

Tedavi süresi ne kadardır ?

Diş etlerinde bir problem yoksa tüm işlemlerin süresi genellikle 1 haftayı aşmaz.

Söz konusu uygulama kaç yaşından itibaren yapılabilir?

Ağız yapısının tam oturması önemli olduğu için 18-20 yaşından sonra yaptırılması daha uygun olacaktır.

Porselen ve metalle kıyaslandığında dayanıklılık durumu nedir?

Zirkonyum, sağlam bir maddedir ve profesyonel bir uygulama ile yıllarca kullanılabilir. Porselenden daha az kırılgan, metalden biraz daha hassas bir uygulamadır.

Protez uygulamaları öncesinde ‘Pembe Estetik’ olarak bilinen diş eti estetiği çok büyük önem taşımaktadır. Dişler ve dişetleri ciddi bir uyum içerisinde olması durumunda, yapılan tedavinin sonuçları da güzel ve kusursuz olacaktır. Bu sebepten ötürü, dişeti estetiğini yapılacak olan dişeti düzeltme işlemleri ile birlikte yapmamız bazı durumlarda vazgeçilmezdir.

Pembe estetiği sağlamak için yapılan işlemler

- Estetik diş hekimliğine yönelik her türlü diş eti düzeltmesi - Diş eti kaydırma - Diş etlerini gülme hattına kaldırma Botoksla fazla görünen diş etlerinin(gummy smile) düzenlenmesi

ESTETİK DOLGULAR

Kompozit bir malzeme olup dişinize uygun şekil verilerek halojen ışıkla sertleştirilmektedir.

Neden estetik dolgu yaptırmalıyım?

Hem estetiktir hem de fonksiyonel açıdan uygun bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle estetik dolguyu tercih edebilirsiniz.

Estetik dolgular dayanıklı mıdır?

Oldukça dayanıklı olan kompozit malzemeden üretilmiş olması nedeniyle, dayanıklılık konusunda sorun yaşanmamakla beraber düzenli ağız bakımı yaptığınız sürece kullanılabilir. Düzenli kontrol ile bakım ve cilasının ihmal edilmemesi gerekir.

Siyah (amalgam) dolgularımı estetik dolgularla değiştirmek mümkün mü?

Evet, fakat bu işlem yalnızca tek seansta yapılabilir.

İNLEY ONLAY DOLGULAR

Inley ve onley nedir?

Inley ve onleyler kaplama ve dolgu arasında bir tedavidir. Dişler kaplanmayı gerektirecek kadar zarar görmemişse ya da dolgu için zemin oluşturacak diş dokusu yoksa bu yöntem kullanılır.

Inley ve onleyin farkı nedir?

İnley dolguya daha çok benzeyen bir uygulamadır. Dişlerin çiğneme yüzeyinde bulunan tepeciklere uygulanır. Onley ise çoklu olarak bir ya da daha fazla tepeciği kaplar.?

İçeriği nedir?

Seramik veya kompozitten üretilir. Oldukça dayanıklıdır.

Neden tercih edilir?

Çürük temizleme işleminden sonra, kalan diş dokusunun diğer dişlerle bağlantı kuramadığı durumu oluştuğunda kullanılır. Diş dokusunda istenen yapının oluşturulmasını kolaylaştırır.

Ne kadar süre kullanabilirim?

Düzenli bakım ve periyodik kontrol ile uzun yıllar kullanılabilir.

Nasıl bir süreç geçireceğim?

Öncelikle dişlerdeki çürükler temizlenir. Dişin ölçüsü alınır, müteakiben geçici dolgu yapılır. İkinci seansta, laboratuvarda üretilmiş olan inley ve onleylerin provası yapılır, diş temizlenir, sonra dikkatlice dişe yapıştırılır. Cilasının yapılmasıyla tedavi tamamlanmış olur.

Tedaviden sonra günlük hayatıma devam edebilir miyim?

Tedaviden 2 saat sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. ?

Bu uygulamanın avantajı nedir?

İnley ve onleyler uzun ömürlüdür ve estetik bir görünüm sağlar. Mevcut sağlam dokuya zarar vermez ve çürük riskini en aza indirir. Bu uygulama için uzman bir hekime danışmalısınız.

Antalya Diş Tedavi Kliniği - Antlara Dental