Horlama Tedavisi

Antlara Dental - Antalya Horlama Tedavisi

Horlama ve Uyku Apnesi (tıkanma) Nedir?

Horlama; halk arasında uyku sırasında bireyin çıkarttığı gürültülü ses olarak tanımlanır. Tıp literatüründeki tanımlamaya göre özellikle kilo problemi olan erişkinlerde, yumuşak damak ve küçük dil normalden daha fazla büyüyerek sarkar. Gerginliklerini kaybeden bu dokuların soluk yolunu daraltması sonucunda ciğerlere giden hava bu dokuları titreştirir ve ortaya horlama sesi çıkar.

Gerginliklerini kaybeden dokuların tamamen yığılarak nefes yolunu tıkamasına Uyku Apnesi denir.

antalya horlama tedavisi

Horlama Tedavisi

Rahat nefes alamamaya bağlı olarak sabahları zor uyanma, baş ağrısı ve mide bulanması, gün içinde sürekli uyku hali, özelikle öğle - akşam yemeği sonrası uyuyakalma, konsantrasyon bozukluğu ve sürekli yorgun ve isteksiz bir ruh hali en tipik belirtilerdir.
Ayrıca hastalığın ileriki evrelerinde kandaki oksijen seviyesinin normalin oldukça altına düşmesi ile hipertansiyon ve kalp büyümesine neden olabilmektedir.
Ciddi uyku apnesi olan kişilerde kalp krizi riski veya felç durumları olabilmektedir.
Horlama tedavisi için günümüzde modern tıpta üç tedavi yöntemi bulunmaktadır:
Bunlar Kulak Burun Boğaz Uzmanlarının yaptığı yumuşak damağa ve dile yapılan cerrahi uygulamalar, CPAP maskesi ve horlamaprotezleridir.
Cerrahi uygulamalar her hastaya yapılamamaktadır ayrıca uygulandıktan bir süre sonra nüks etme riski vardır. CPAP maskesi ise geceleri kullanılır ve sürekli hava üfleyerek tıkanmayı engeller. Fakat cihazın kullanımı zordur (sırt üstü yatma zorunluluğu, aletin ses çıkarması, burun kuruluğu yapması vb) ve pahalı bir uygulamadır.
Kullanımı kolay ve konforludur.
Kullanılmaya başladığı andan itibaren horlama ve uyku apnesini azaltır (çoğu zaman ilk gece horlama ve uyku apnesini keser). Ana etkiler ise 3-4 hafta içinde gözlenir.
Küçük bir protez kabına sığar ve her yere rahatlıkla taşınabilir.
Hiçbir cerrahi müdahale gerektirmez.
Diğer tedavi yöntemlerine göre ucuzdur.
Birçok bilimsel çalışmada tedavi edici etkisi olduğundan bahsedilmektedir
Daha çok kilolu erişkinlerde

Çok sık alkol ve sigara kullanlarda

Yoğun stres altındaki kişilerde

Sakinleştirici veya kas gevşetici kullananlarda

Genetik olarak
Geceleri uykuda kullanılan ve dişler üzerine oturan horlama protezi alt çeneye ileri ve aşağı konum vererek sarkmış olan dokuları tekrar eski gerginliklerine kavuşturarak soluk yolunu açar ve horlama ve uyku apnesini engeller. Hastalık ne kadar erken evrede yakalanırsa tedavi süresi o kadar kısalmaktadır.

Antalya Diş Tedavi Kliniği - Antlara Dental