Çene Eklemi Tedavileri

Antlara Dental - Antalya Çene Eklemi Tedavileri

Çene Eklemi Tedavileri

Çene eklemimiz kulağımızın hemen önünde yer alır. Alt çenenin işlev görmesinin en önemli parçasıdır. Eklemin temel görevi serbest bir kemik olan alt çenenin kafatasına bağlanmasını sağlamaktır. Çenenin açılıp kapanabilmesi için iki kemik yüzeyinin arasında(alt çene ve kafatası) bir kıkırdak bulunur. Bu kıkırdağın daima yerinde ve bütünlüğünü koruyarak kalması çene eklemi sağlığı açısından oldukça önemlidir. Çene eklemi tedavileri çene cerrahisi açısından önem taşımaktadır.

antalya cene eklemi tedavileri

Çene Eklemi Tedavileri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Özet olarak tanımlarsak, temporomandibuler eklem (TME , Alt Çene Eklemi ) ve/veya çiğneme kaslarını tutan ağrı ve fonksiyon bozukluğu sendromudur. Çene eklemi bozuklukları, günümüzde yaygın bir kesimi etkisi altına almış durumdadır. Eklem yüzeyi ve disk arasındaki uyumun bozulmasından meydana gelmektedir. Çene Ekelmi tedavileri konusunda detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz.
- Ağız açma sırasında ağrı yaşamak
- Ağız açıp kapatırken gıcırdama, klik, tıkırtı sesi
- Ağız açma sırasında kısıtlı açabilme veya kilitlenme
- Boyunda ağrı veya sertlik
- Baş ağrısı (migren ağrısı ile karıştırılmamalıdır)
- Çiğneme sırasında ve yüzde hissedilen ağrı
- Dişleri birbiri üstüne kapatırken hissedilen ağrı
- Çiğneme sırasında çenede yorgunluk hissi
- Genellikle sabahları kalkınca çeneyi açmada güçlük ve ağrı yaşamak
- Esnemede zorluk yaşamak
- Kulak ağrıları ve kulaklarda çınlama, gürleme benzeri sesler, tıkanma ve basınç hissi
- Üst ve alt dişlerimizin birleşme şeklinde ani değişiklik
- Yüz kaslarındaki hiperplaziye bağlı olabilecek yüzde asimetri
- Ağız açma sırasında çenede deviasyon (kayma)
- Hasta eğitimi ve koruyucu tedavi
- Botoks tedvisi
- Splint tedavisi
- İlaç tedavisi
- Egzersizler
- Fizik tedavi
- Manipülasyon
- Psikiyatrik destek
- Geç kalınmış vakalarda ileri tedaviler (Cerrahi vs.)
Bruksizm uyku esnasında ya da gün içerisinde dişleri sıkarak ya da gıcırdatarak çenelere overfonksiyon denen istemsiz aşırı kuvvet uygulanmasına denir. Kontrol dışı fark edilmeyen bir alışkanlıktır belli dönemlerde artış gösterirken azalmada olabilir. Vücudumuzda stres belirtilerini ilk olarak gördüğümüz yer ağız dokularıdır. Duygusal stresler, diş ve çene yapısındaki bozukluklar, başlıca nedenleridir. Botoks ile diş sıkma nedeniyle fazla fonksiyon gören masseter kası gevşetilir. Bu işlem 6 ayda bir kez yapılır. 4 uygulama ile alışkanlık tamamen kırılır.
Splint alt çene ya da üst çeneye uygulanan, şeffaf, takılıp çıkartılabilen yapılan bir apareydir. Yanlış ilişkide kapanan çenelerin doğru şekilde aşağı-yukarı, sağa-sola hareketini sağlamayı amaçlar. Hastadaki probleme bağlı sadece gece yatarken ya da yemekler dahil 24 saat kullanılması gerekebilir.
Dişler ağız fonksiyonlarının devamı için her zaman sıkı bir şekilde temas eder. İdealde kişi çenesi kapattığı zaman çene eklemi ve dişlerin uyumlu hareket etmesi istenir. Ancak bazen dişlerinizi kapatmanız çene ekleminin normal yerinden uzaklaşmasına sebep olur. Bu durum dişlerde aşınma, eklemde ses ya da ağrı, çene kaslarında hacimce büyüme, aşırı kasılma, diş sıkma ve gıcırdatma gibi durumlarla karşımıza çıkabilir. Ortodonti tedavisi gibi tüm dişleri ilgilendiren bir tedavi gerçekleştirilecek ve yukardaki gibi semptomlar varsa hastanın durumunun doğru teşhisi için teller takılmadan gerekli görülürse önce splint tedavisi uygulanabilir.
Splint sıkı diş temaslarını ortadan kaldırarak alt çenenin serbest bir şekilde fonksiyon görmesini sağlar. Doğru fonksiyon gören alt çene ve ona bağlı kaslar, çene ekleminin doğru yerine alınmasını, kaslara ve ekleme ait rahatsızlık ve ağrıların ortadan kalkmasını,devamında ortodonti tedavisine başlanacaksa daha doğru teşhis ve tedavi planı yapılmasını sağlarBu tamamlayıcı tedaviler sonucunda, tedavi süreci tam başarıyla sonuçlandırılabilir. TME disfonksiyonlarının tedavisi öncelikle hasta uyumu olmak üzere, multidisipliner bir yaklaşımı gerekli kılar. TME uzmanı tedavileriyle birlikte, fizik tedavi uzmanı, psikiyatrist, nörolog konsültasyonunu da gerektirebilir.

Antalya Diş Tedavi Kliniği - Antlara Dental