İmplant nedir? İmplant uygulaması nasıl yapılır? Faydaları ve zararları nedir? Antalya İmplant Fiyatları ne kadardır?

Antlara Dental - Antalya İmplant Tedavisi

İmplant nedir?

Antalya ilinde implant konusunda her türlü sorununuz için iletişime geçip bilgi alabilirsiniz.

İmplant, ağzımızdan herhangi bir sebeple eksilmiş olan diş veya dişlerin ağız ve çene estetiğini yeniden kazandırmak ve eksik dişlerin yeniden tamamlanması amacıyla, çene kemiğine çoğunlukla vida şeklinde yerleştirilen yapay diş kökü olarak tanımlanabilir. Günümüzde en çok tercih edilen diş tedavi yöntemlerinden birisidir. Çene kemiğinin titanyumu çabuk kabul etmesi sebebiyle genellikle titanyumdan üretilmektedir ve titanyum implantların yoğun doku uyumları sebebiyle oldukça yüksek başarı oranına sahiptir. Tek diş eksilmesinden tüm dişlere uygulanabilmesi nedeniyle diş hekimliğinde oldukça yüksek kullanım oranı ve başarı yüzdesine sahiptir. İmplant uygulama esnasında diğer dişlere müdahale olmaması ve orjinal diş yapısına en yakın olması nedeniyle günümüzde en çok tercih edilen diş tedavilerinin önünde yer almaktadır. Antalya diş hekimi ihtiyacınız olursa iletişime geçebilirsiniz.

antalya implant

İmplant Tedavisi - Antalya

Diş implant uygulaması çoğunlukla iki aşama olarak yapılır. Birinci aşamada eksik dişin olduğu bölgeye lokal anestezi ile uyuşturularak diş eti kaldırılması uygulanır. Daha önceden ölçümleri yapılarak belirlenen kemik kalınlığı ve uzunluğu dikkate alınarak implant için diş kemiğinde yer hazırlanır. İkinci aşamada ise diş kemiğine yerleştirilen kök baz alınarak üzerine diş vidalama işlemi yapılır.

İmplant sonrası protez ne zaman yapılabilir?

İmplant uygulamasının birinci aşaması gerekli muayenenin yapılması ve kemik içine implant vidasının yerleştirilmesi sürecidir. Bu süreçten sonra üzerine yapılacak protezin süresi kişinin yaşı, çene kemiğinin kalitesi gibi özelliklere göre 2-6 ay arasında değişebilir. Bu süre diş hekiminin yapacağı muayene sonrası size bildirilecektir.

İmplantın ömrü nelere bağlıdır?

İmplant uygulaması sonrasında eklenen protez kişinin kendi dişlerinden pek farklı değildir. Bu sebeple diş eti hastalıkları diş iltihaplanması gibi süreçlerden etkilenebilirler. Gerekli diş hekimi kontrolleri ve iyi bir ağız bakımı yapılması ile imlant protezleri uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Herkese her durumda implant uygulaması yapılabilir mi?

İmplant uygulamaları kişinin şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi hastalıkları bulunmuyorsa herkese uygulanabilir. Fakat implant uygulanabilmesi için gerekli bazı şartların sağlanması gerekir. Bunlar implant uygulama öncesinde yapılacak muayenede veya doktor görüşmesinde kontrol edilecektir.

İmplant öncesi muayenelerde olması gereken şartlardan birisi kişinin çene kemiğinin ölçümleridir. Çene kemiği implant vidasını yerleştirmeye yetecek kadar geniş ve derin olmalıdır. Aksi halde implant vidası tutunamaz ve implant uygulaması başarısız olur. Ayrıca çene kemiğinin yeterli sertlikte olması üzerine yapılacak protezin kalitesini de belirler.

Her yaşta implant uygulaması yapılabilir mi?

Kişinin genel sağlık durumu iyi olduğu müddetçe implant uygulaması için yaş önemli değildir. Fakat implant uygulaması yapılacak kişinin çene kemik yapısı tamamlanmamışsa implant uygulaması tercih edilmeyebilir.

İmplant uygulama esnasında ağrı olur mu?

İmplant uygulaması iki aşamada gerçekleştirilir. Birinci aşamada lokal anestezi doğru uygulanırsa uygulama esnasında ağrı olmaz. İmplantın çene kemiğine yerleştirildiği günün akşamında hafif bir sızı duyulabilir. Bu hafif sızı ise ağrı kesiciler tarafından kolayca bastırılır. Duyulacak ağrı normal diş çekiminde duyulan ağrıdan çok farklı değildir. Zamanla ağız implanta alışacağından ağzınızda varlığını bile hissetmeyeceksinizdir. Antalya implant hakkında her türlü sorununuz için canlı yardım üzerinden talepte bulunabilirsiniz. Detaylı bilgi için linkine veya linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Diyabet ve Şeker Hastalarında;
Diyabeti olan hastalara kesinlikle implant uygulanmaz diye bir şey söylenemez. Diyabet hastalarında implant yapılması için hastalığın seviyesinin kontrol altında olması gerekmektedir. Diyabet hastaları gerek doku iyileşmesinin yavaş olması gerekse enfeksiyon riskinin fazla olması nedeniyle riskli olarak kabul edilen hastalardandır. İmplant uygulanabilen diyabet hastalarının tedavi sonrası diş hekimi kontrollerini aksatmaması ve tedavi sonrası ağız bakımı için yapılması gereken hijyen kurallarına çok dikkat etmesi gerekmektedir.
Yüksek tansiyon hastaları ise ağrı veya stres gibi durumlara tepkisel olarak daha hassas olduğundan implant tedavisi esnasında kan basıncı yükselerek sıkıntılı sorunlara yol açabilir. Bu sebeple implant uygulama esnasında tansiyon hastası olan kişilerin kan basınçları takip edilmelidir.
Kemik Gelişimini Tamamlanmamış Olanlarda;
Erken yaşlarda insanın kemik gelişimi tam olarak tamamlanmaz. İmplant uygulaması yapılacak çene kemiğinin gelişimini tamamlaması sonucu yapılacak implantı tutacak kemikte problem yaşanabilir. Bu sebeple bu tür hastalarda implant yapmak için uygun zamanın gelmesi beklenir.
Çene Kemiğinin Uygun Olmadığı Durumlar;
İmplant uygulamalarında implantın yerleştirileceği çene kemiğinin niceliği çok önemlidir. İmplant için kullanılan titanyum implantlar genellikle belirli çap ve uzunlukta üretilirler. Çene kemiğinin durumuna göre diş hekimi implant ölçülerine karar vermektedir. Bazı durumlarda kişinin çene kemiği implant uygulaması yapılmasına müsaade etmeyecek şekilde çok ince veya yeter uzunlukta olmayabilir. Bu gibi durumlarda hasta ile konuşularak diş hekiminin cerrahi müdahale ile çene kemiğini uygun hale getirmesi kararı verilebilir. Bunun için kullanılacak yöntemler kısaca kemik greftleme, kemik açma olarak adlandırılır. Ağız ve Çene hakkında detaylı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.
Bu durumların dışında kalp hastalığı olan veya kalp pili kullanan hastalarda, kemoterapi gören hastalarda da implant uygulaması diş hekiminin yapacağı muayene ve diş hekimi ile hastanın beraber karar vermesi sonucunda yapılabilir. İmplant uygulaması yapılırsa hastaların tedavi sonrası ağız bakımı ve hijyen kuralları ile diş hekimi kontrollerini çok iyi takip etmesi gerekmektedir.
Kan pıhtılaşması Sorunu Olanlarda;
Kan pıhtılaşma rahatsızlığı olan hastalarda implant uygulaması oldukça riskli olduğundan genellikle uygulanmaz.

İmplant uygulaması için kullanılan titanyum bütün dünyada en çok kullanılan ve kabul görmüş olan implant maddesidir. Vücuda çabuk uyum sağlaması ve kolay kolay vücut tarafından reddedilme olmadığından diş hekimleri tarafından kullanılmaktadır. Antalya - İmplant çene kemiğine yerleştirilen bir vida olması sebebiyle vücut tarafından reddedilme gibi bir durum söz konusu değildir. Fakat implant sonrası gerekli ağız bakımının yapılmaması, hijyen kurallarına uyulmaması sonucu hastalarda enfeksiyon kapma riski olabilir. Buna bağlı olarak uygulanan implantın ömrünü erken tamamlaması sonucu ortaya çıkabilir. Bu sebeple implant uygulanmasından sonra diş hekimi kontrolleri ve ağız bakımı kesinlikle aksatılmamalıdır.

1. İmplant sonrası Ağız Bakımı nasıl olmalıdır?
İmplant uygulamasından sonra ilk iki gün çok önemlidir. Bu süre içerisinde ağız bakımına çok önem verilmeli, ağızda basınca sebep olacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Mümkünse ilk bir gün içinde ağız çalkalanmamalı veya gargara yapılmamalıdır. Ağız içi temizliği fırça veya diş ipi ile yapılmalı fakat implant bölgesine hassas yaklaşılmalı çok basınç uygulanmamalıdır. Nemli bir pamuk yardımıyla implant bölgelerinin temizliği yapılabilir.

2. İmplant uygulaması sonrası beslenme nasıl olmalıdır?
İmplant uygulamasında çeneye vida yerleştirildikten sonra protezin takılacağı 2-6 aylık döneme kadar beslenme konusuna dikkat etmek gerekir. Aşırı sıcak veya soğuk gıdalardan uzak durmalı, çok sert olan besinler yenilmemeli bunun yerine yumuşak ve ılık gıdalar tercih edilmelidir.

3. İmplant sonrası nelere dikkat edilmelidir?
a. İmplantların altları en doğru şekilde diş ipi ile temizlenmelidir. Temizleme esnasında implantın sabitliğine zarar verilmemesine özen gösterilmelidir.
b. Ara yüz fırçası implant uygulanan hastaların kullanması gereken önemli bir diş temizlik aracıdır.
c. İmplant sonrası ilk 2-3 saat hiç bir şey yenilmemelidir. İlk 24 saat boyunca sıcak soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durmak besin olarak ise özellikle yumuşak gıdaları tercih etmek gerekmektedir.
ç. İlk 12 saat diş fırçalanma veya gargara yapılmamalıdır. 36 saat sonrasında mümkünse 2 hafta boyunca günde iki defa ağız gargarası yapılmalıdır.
d. İlk 24 saat süresince sigara alkol kesinlikle kullanılmamalıdır. İmplant bölgesi enfeksiyon konusunda hassastır. Mümkünse tam iyileşme sağlanana kadar özellikle sigaradan uzak durmakta fayda vardır.
e. 1-2 gün boyunca ağzınızın kanaması normaldir. Kanamayı durdurmak veya azaltmak için yumuşak bir steril bez veya nemli bir pamuk yardımıyla fazla basınç uygulamadan implant bölgesini temizleyebilirsiniz.
f. Diş hekimi tarafından verilen ağrı kesici veya antibiyotikleri önerilen şekilde kullanmaya özen gösterin. Herhangi bir ters durumda diş hekiminiz ile iletişime geçmelisiniz.
g. İlk birkaç gün boyunca ağız ve yüz bölgesinde şişlik olması normaldir. Özellikle göz altı bölgesinde oluşacak şişler için buz tedavisi yapılabilir.
ğ. Beklenmedik durumlarla karşılaşılması durumunda diş hekimi ile irtibata geçmeli ve problemlerinizi sormalısınız.

antalya implant

İmplantın Faydaları ve Zararları nelerdir?


İmplantın Faydaları

İmplantların en önemli avantaj ve faydalarından birisi diğer tedavi yöntemlerine nazaran daha güvenli ve sağlam olmasıdır. Diğer önemli bir avantajı ise diğer dişlere bağımlı olmaması ve kendi başına diş kemiğinden destek alan bir yapı olmasıdır. Köprü veya kuron tedavilerinde diğer sağlam olan dişlerden yardım alınması nedeniyle dişlerin birbirini aşındırması durumu ortaya çıkabildiğinden implant uygulaması diş hekimleri tarafından en çok tercih edilen diş tedavilerinden olmaktadır.

Ayrıca implant yapımında kullanılan titanyum maddesi insan diş yapısına en kolay uyum sağlayan maddelerden olduğundan diş implant uygulamaları diğer tedavi yöntemlerine göre daha ön plandadır. Antalyada implant ile ilgili kafanıza takılan soruları cevaplamak için sizleri kliniğimize davet ediyoruz.

İmpant tedavisinden önce kullanılan hareketli protezlerin dezavantajları olması nedeniyle günümüzde implant tedavileri daha çok tercih edilmektedir. Hareketli protezler kullanım açısından zorluk yaratmakta ve protez altına yiyecek artıklarını kaçırabilmekte idi. Bunun sonucunda gerek hijyen açısından gerekse ağızda koku yapması açısından artık implantların üzerine konulan sabit protezler diş tedavilerinde daha aktif şekilde kullanılmaktadır.

İmplantların faydalarını özetlemek gerekirse;

  • Doğal diş yapısında olması
  • Yapımında kullanılan titanyum maddesinin kolay uyum sağlaması
  • Normal diş yapısı gibi çiğneme yapabilmesi ve kişinin istediğini yiyebilmesi
  • Sağlıklı beslenmeye katkı sağlaması
  • Eksik dişlerin tamamlanarak estetik diş görüntüsü sağlanması,


İmplantın Zararları

Her türü tedavide olduğu gibi implant tedavisinde ve implant uygulamalarında da ufak riskler olabilmektedir. Detaylı bilgi için kimlere implant yapılamaz bölümünü okumanızda fayda var. Kişi de bu tip problemler olmadığı müddetçe implant uygulamalarında yüksek oranda başarı sağlanmaktadır.

Dental implant nedir?

Dental implant, eksik olan dişlerinizin yerine titanyum vidaların uygulanmasıdır. Implant diş kökünü taklit eder. Tam dişsizlik vakalarında hareketli protez yerine, tek diş eksikliğinde diğer dişlere zarar vermeden tedavi etmede daha rahat daha konforlu kullanım sağlar.

Dental implant ile ilgili bilgiler nedir?

❱ Tedavi sürecini nasıl geçireceğim?

İmplant ve kemiğin kaynaşması için 2-4 ay arasında beklenmelidir. Kemiğine müdahalede bulunulduysa bu süre 6 ayı da bulabilir.

❱ İmplantın avantajları nelerdir?

Implant direkt olarak kemikle bütünleştiği için kendi dişiniz gibi kullanılabilir. İmplantın çevresindeki sağlam dişlerinize işlem uygulanmamış protez için küçültülmemiş olur.

❱ Ameliyat zor mu geçicek?

İşlem sırasında lokal anestezi uygulandığı için ağrı hissetmezsiniz. İşlem başlamadan önce doktorunuzun söylediği ilaçları almalı, işlem sonrasında tavsiyelere uymalısınız.

❱ Ameliyattan sonra şişlik olur mu?

Yanakta oluşan şişlik, ilk gün yapılan buz kompresi ile en aza indirelebilir ya da hiç şişmeyebilir. Doktorunuzun yazdığı ilaçları aldığınız sürece şiddetli ağrılarınız olmaz.

❱ İnsan vücuduna uyumlu mu?

Titanyum insan vücuduna uyumludur. Herhangi bir alerji ya da toksik etki yaratmaz.

❱ Sigaranın implanta zararı olur mu?

Sigara implantın düşme riskini arttırır ve implant bölgesinin iyileşmesini etkiler.

❱ İmplantı ne kadar süre kullanırım?

Çok uzun yıllar kullanabilirsiniz.

❱ Implant kimlere yapılabilir?

Hastalık kontrol altına alındıktan sonra implant herkese yapılabilir.

Hemen Yükleme (Immediate) İmplant

Özellikle ön diş eksikliğinde kemik yoğunluğunun yeterli olduğu durumlarda implantı yerleştirir yerleştirmez aynı seansta üzerine diş yapma imkânı sağlar. Böylece implantı yerleştirdikten sonraki 3-4 aylık bekleme süreci de ortadan kalkar.

Sinüs Lift ve Kemik Grefti Uygulanarak Yapılan İmplant

Sinüs Lift (Sinüs Tabanı Yükseltme)

Sinüs boşluklarının aşağıya doğru sarkması sonucunda kemik hacminde kayıplar oluşmaktadır. Bu kayıplar doğal bir süreç olarak görülse de, implant tedavisinde sorun oluşturmaktadır. Sinüs lift operasyonuyla aşağı sarkmış olan sinüs boşlukları yukarı taşınmış olup o bölgedeki dişsiz alana kemik tozu da eklenerek implant tedavisi uygulanmaktadır. Bu işlem sayesinde kemik içine tam olarak yerleşmesi gereken implantın boyu ve genişliği için yeterli hacim yaratılmış olmaktadır. Sinus lifting operasyonu sonrasında nelere dikkat edilmelidir? Sinus lifting operasyonu sonrasında, oluşan yara bölgesinin korunmasına dikkat edilmelidir. 24 saat boyunca diğer tarafla yemek yenmelidir. İşlem sonrasında iki saat boyunca hiçbir şey yenip içilmemelidir. Sinüs kaldırma işleminin sonrasında burun temizliği yapılırken basınç uygulamamaya ve hapşırırken ağzı açık tutmaya dikkat edilmelidir.

Kemik Tozu (Kemik Grefti)

İnsan kaynaklı, hayvan kaynaklı ve sentetik olmak üzere üç çeşitten oluşan kemik greftleri toz ya da blok şeklinde uygulanmaktadır. Kemik greftleri implantların yapılacağı yerde yetersiz kemik varlığı varsa, diş çekimiyle aynı seansta implant yapılacaksa, implant öncesi sinüs tabanı yükseltme operasyonu yapılacaksa ya da kronik iltihaba sebep olan ve uzun süre ağızda kalarak kemiğin erimesine sebep olan dişlerin çekiminde kullanılır. Kemik grefti bölgenin daha hızlı iyileşmesine ve kemik hacminin artmasına yardımcı olur.

Mini İmplant nedir?

Mini implant standart implantlara göre daha küçüktür. Çapları 2 -2,8 mm civarındadır. Standart implantlar yerine ne zaman mini implantlar kullanılabilir? Standart implantlara göre mini implantlar çok daha kolay, basit ve hızlı uygulanır. İmplant uygulanacak bölgede, dişetinde kesi yapmadan, tek bir implant rehber freziyle, mini implantlar yerleştirilmektedir. İmplant uygulamasını takiben anında implantların protezlere bağlanabilmesi ve takma dişlerin tutuculuğunun sağlanması, hasta için çok büyük bir avantajdır. Yaşlı hastalarda veya kalp, diyabet, hipertansiyon hastalarında mini implant kullanımı daha sorunsuz olacaktır.

❱ Mini implantların avantajları nelerdir?

– Ekonomik olması

– Dişetinde kesi yapmaya gerek kalmadan basit, kolay ve hızlı bir çözüm yoludur.

– Aynı seansta implantların üzerine hastanın protezleri yerleştirilir.

– Sistemik hastalıklara sahip hastalarda ve yaşlılarda uygulanabilir.

– İmplant uygulaması sonrasında şişlik, ağrı ve kanama olmaz.

❱ Standart implantlar yerine ne zaman mini implantlar kullanılabilir?

– Kemiği ince olan hastalarda kullanılabilir. Alt keser dişlerde ya da üst keser dişlerinin yanındaki kesici dişlerin eksikliğinde uygulanabilir. Küçük azı dişlerinin çekilmesiyle çekim boşluğunda bir miktar kapanma olursa kullanılabilir. Sistemik rahatsızlığı bulunan hastalarda normal implantlar yapılamıyorsa, total protezin tutuculuğu için mini implantlar kullanılabilir. Yaşlı hastalarda çok rahatlıkla uygulanabilir. Ekonomik olması tercih edilme sebeplerindendir. Mini implantlar hangi durumlarda kullanılmamalı? D4 kemik kalitesi olan hastalarda kullanılmamalıdır. Alt çenede en az 10 mm, üst çenede ise en az 13 mm kemik yüksekliğinin olmalıdır. Standart implantı uygulamak için bir engel yoksa mini implantlar tercih edilmemelidir. Total protezlerin tutuculuğu için mini implantlar kullanılacaksa ve implant uygulanacak bölgenin karşısında sabit dişler varsa kaçınılmalıdır. İmplant uygulanacak bölge üst çene ve alt çenede dişler varsa o zaman mini implantlar kullanılmamalıdır. Mini implantların ağızda kalma süresinin 10 yıl civarında olduğu düşünülüyor.

Antalya Diş Tedavi Kliniği - Antlara Dental