Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) - Antalya

Antlara Dental

Pedodonti Nedir?

Pedodonti ya da çocuk diş hekimliği 0-14 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlığını korumayı ve oluşan hastalıkları tedavi etmeyi amaçlar.

Kliniğimizde gerekli olan tüm dental tedaviler çocuklara uygulanmaktadır. Çocukların ağız ve diş sağlığının mükemmel olması, 6 ayda bir düzenli yapılan diş hekimi kontrolü ile sağlanabilir. Bu kontroller sırasında ağız ve diş sağlığını tehdit eden her türlü sorun tespit edilebilir. Burada önemli olan bu sorunların erken teşhisi ve tedavisidir. Çocuk hastada erken teşhis çocuğun fiziksel ve duygusal gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

Çocuk hastada ilk muayene, hem çocuk hem de çocuğun anne ve babası ile iletişim kurmakla başlar. Tanışmadan sonra hastanın medikal ve dental hikayesi alınır. Daha sonra klinik ve radyografik muayeneye geçilir. Bu aşamalardan sonra teşhis ve tedavi planlaması hakkında hastaya, anne ve babasına bilgi verilir. süt ve sürekli dişleri çürük ve periodontal hastalıklar gibi başlıca ağız hastalıklardan korumak için birçok yöntem uygulanmaktadır.

Bunlar; ağız hijyeni kavramının öğretilmesi, diş fırçalama alışkanlığının kazanılması, yöntemlerinin öğretilmesi, sistemik ve topikal florür uygulamalarının yapılması, fissür örtücülerin uygulanması ve yer tutucuların uygulanması olarak sayılabilir.

İlk dişi çıktıktan sonra pedodonti kontrolü için diş hekiminize gidebilirsiniz.
Erken yaşta başlayarak olası çürük ve şekil bozukluklarına erken müdahale edilmiş olur. İleri yaşlardaki diş sorunlarının da önüne geçilmiş olur.
Korkmamasını ve acı çekmeyeceğini söylemeyin. Bilinçaltında diş hekimini zorlu bir süreç olarak algılamaması için, tedavi sonrasında ödüllendirme yapmayın. Diş hekiminiz, çocuğunuzu rahatlatacaktır, panik olup da bunu çocuğunuza yansıtmayın. Çocuğunuzu diş hekimine tok getirmelisiniz.
Çocuğunuzun canının acımayacağıyla ilgili tetkikler yapılarak, çocuk diş hekimine alıştırılır. Çocuğunuzun genel diş durumu kontrol edilerek, herhangi bir anomali olup olmadığına bakılır. Dişleri koruma ve beslenme ile ilgili ebeveynler bilgilendirilir.
  • Ağız ve damak yapısı
  • Süt dişlerinin oluşumu
  • Süt dişlerinden kalıcı dişlere geçiş
  • Kalıcı dişler ve süt dişlerindeki çürükler
  • Kalıcı ve süt dişlerindeki şekil bozuklukları gibi birçok konuya değinir.

Pedodonti Tedavilerimiz

Koruyucu diş hekimliğinde en etkili tedavi şekli olarak kabul edilen florür tedavileri, sağlıklı bireylerde, çürüğe yatkın bireylerde, dişlerdeki hassasiyet ve erozyon tedavisinde, özel bakıma ihtiyacı olan sistemik rahatsızlığı olan bireylerde uygulanabilmektedir. Uygulamalar bireyin yaş ve çürük oluşum riskine göre belirlenen sıklık ve miktarlarda gerçekleştirilmektedir.

❱ Fluor uygulaması nedir?

Diş minesini güçlendirmeyi sağlayan tedavidir.

❱ Hangi dişlere yaptırabilirim?

Tüm dişlere yaptırabilirsiniz.

❱ Yan etkisi var mıdır?

Yoktur.

❱ Nasıl uygulanır?

Dişler kurutulup öyle uygulanır.

❱ Uzun sürer mi, uygulamadan sonra ne yapılmalıdır?

Flor uygulaması 5 dakika sürer. Bir saat yemek yenmemeli. İlk 24 saat süt ürünleri tüketilmemeli. Çünkü jelin etkisini azaltır

❱ Fluor jeli ne kadar sürede tekrarlanmalıdır?

Yeni diş çıkardıkça tekrarlanmalıdır. Ağızda bulunan dişlere de 6 ayda bir yenileme yapılmalıdır.

❱ Fissür örtücü nedir?

Anatomik olarak azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinde bulunan girinti ve çıkıntılar, yiyecekler için yapışıp kalabilecekleri bölgeler oluşturmaktadır.

Çürükler temizlenmesi zor olan bu bölgelerden başlamaktadır. Fissür örtücüler, dişlerde bu yüzeyleri sığlaştıracak, besinlerin tutunmasını azaltacak ve fırçalanmasını kolaylaştıracak bir yüzey oluşturulmasına yardımcı olmaktadır. Klinik uygulamalar sonrasında çürük oluşumun %70-80 oranında azalma görüldüğü bilinmektedir.

❱ Bu tedavi ne avantaj sağlar?

Azı dişlerini koruyarak çürük riskini en aza indirir.

❱ Dişe bir zararı var mıdır?

Dişlere hiçbir zararı yoktur.

❱ Bu uygulama çok uzun sürer mi?

Hayır. 5 dakikada tamamlanır.

❱ Bu tedavi düzenli tekrarlanmalı mı?

Hayır. Sadece kullanım ile aşınan yüzeyler yenilenir.

❱ Fissür örtücü ve fluordan birini mi tercih etmeliyim?

Birbirini tamamlayan tedavilerdir. İkisini de uygulayabilirsiniz.

❱ Çok pahalı mıdır?

Hayır. Dolgudan daha ekonomiktir.

Erken kaybedilmiş olan süt dişlerinin yerlerini korumak amacıyla ile uygulanan sabit ya da hareketli apareylere “yer tutucu” denilmektedir. Süt dişlerinde herhangi bir nedenden dolayı kayıp meydana gelir ise; 6 hafta içinde diğer dişler bu boşluğa doğru kaymaya ve çekilmiş olan süt dişlerinin yerini kaplamaya başlarlar.

Bu durum altta sürecek olan daimi dişin ideal yerinden sürmesine engel olur. Bu durum dişlerde çarpıklığa ve erken yaşta ortodontik problemlere sebep olabilmektedir. Yer tutucular plastik yada metalden kişiye özel olarak yapılır. Erken kaybedilen süt dişi sayısına ve bölgesine göre hareketli ya da sabit olarak yapılabilmektedir.

Kliniğimizde diş hekimi ve dental tedavi korkusu olan çocuklara Bilinçli Sedasyon ve Genel Anestezi altında dental tedaviler uygulanmaktadır.

Antalya Diş Tedavi Kliniği - Antlara Dental