PRF-Daha Hızlı İyileşme

Antlara Dental

PRF Nedir?

Rich Fibrin ( L-PRF) kanın santrifüj edilmesi ile plateletlerin ve lökositlerin fibrin bir matrix içerisinde hapis olmasından oluşan fibrin bir mesh’tir.

Yabancı trombin içermeyen otology bir greft materyalidir ve belirli bir süre boyunca büyüme faktörleri salınımı gerçekleştirir.

Kök hücreler vücudumuzdaki tüm organları ve dokuları oluştururlar. Sınırsız sayıda bölünerek ve kendilerini yenileyerek organ ve dokulara dönüşebilen kök hücreler bu özellikleriyle kanser, Alzheimer, diyabet, romatizma, kalp hastalıkları, kemik hastalıkları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Kanımız da kök hücresi görevi görür ve içinde dolaşan hücreler büyüme ve iyileşmeye yardımcı olurlar.

prf

Diş Hekimliğinde PRF Kullanımı

Dişhekimliği cerrahisinde implant tedavileri,sinus yükseltme (sinus lifting) ve kemik bozukluklarınınonarılmasındakullanılır.Ayrıca gömük olan yirmi yaş dişi operasyonlarına daha hızlı iyileşme ve şişliğin oluşmasının önüne geçilmesi için kanımızdan elde edilen plazmadan zengin fibrin (PRF) kullanılmaktadır. PRF’nin içinde iyileşmeyi hızlandıran birçok madde vardır.

PRF hastanın kendi kanından alınarak elde edilir ve bu yüzden doğal bir iyileştiricidir. PRF klinikte özel bir santrifuj cihazı ile elde edilir ve hemen uygulanır. Böylece ağız içi tüm cerrahi operasyon sonucu iyileşme süreleri kısalır ve hastalar daha çabuk sağlıklarına ulaşırlar.

PRF’nin en belirgin özellikleri:

  • Dokuların iyileşmesinin hızlandırması
  • Kanamayı durdurmayı hızlandırması
  • Toksik (zehirli) olmaması
  • Hastanın kendi kanından elde edildiği için bağışıklık sisteminin reaksiyon göstermemesi

Antalya Diş Tedavi Kliniği - Antlara Dental